Panoraminė rentgeno nuotrauka (ortopantomograma) – labai svarbi diagnostinė priemonė odontologijoje. Tai nuotrauka, apimanti visą burną ir aplinkui esančias sritis (apatinio žandikaulio sąnarius bei žandikaulių ančius (sinusus)).
Panoraminės nuotraukos diagnostinė vertė gydytojui labai didelė, nes nė vienas kitas diagnostinis testas, paimtas atskirai, neduoda tiek daug informacijos apie paciento dantų ir burnos audinių būklę.
Panoraminę rentgeno nuotrauką būtina atlikti:
• Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario būklei įvertinti.
• Periodontologinei būklei įvertinti.
• Planuojant 8-ų („protinių“) dantų gydymą.
• Planuojant chirurgines operacijas (retinuoto ar „protinio“ danties rovimą, dantų implantaciją, kaulo augmentaciją).
• Planuojant ortodontinį gydymą breketais.
• Planuojant protezavimo darbus.
• Norint nustatyti sunkiai lokalizuojamą danties skausmo šaltinį.
• Bendrosios praktikos gydytojų odontologų kasdieniame darbe sudarant gydymo planą, atliekant kompleksinį dantų gydymą, esant žandikaulių lūžiams ir kt.
Dantų rentgeno aparatas
Klinikoje dantų rentgeno aparatu atliekamos dentalinės rentgenogramos. Dentalinė rentgenograma – paprastas, lengvai prieinamas ir informatyvus dantų bei aplink dantį esančių kietųjų audinių diagnostikos metodas. Šio neinvazinio tyrimo metu, naudojant didele skvarba pasižyminčius rentgeno spindulius, specialioje juostelėje ar elektroniniame daviklyje sukeliami tam tikri pokyčiai, kuriuos po atitinkamo juostelės ar daviklio apdorojimo galima matyti plika akimi. Dentalinė rentgenograma – saugus tyrimas, taikomas visose odontologijos srityse.
Pirmiausia, estetinį plombavimą verta atlikti tuomet, kai dantys yra pažeisti ėduonies, suirę. Tokie dantys dažniausiai nėra tolygūs, neatrodo gražiai ir nėra sveiki, tad situaciją pakeisti gali tik estetinio plombavimo procedūra.
Taip pat estetinis plombavimas rekomenduojamas ir savo natūralią spalvą pakeitusiems dantims. Jei dantys yra pageltę ar papilkėję, tai tikrai neatrodo gražiai, o estetinis plombavimas gali šią situaciją pakeisti ir grąžinti dantims natūralią jų spalvą.
Estetinis plombavimas naudojamas ir atsiradusiems tarpams tarp dantų šalinti. Tokie tarpai galbūt ir yra nedideli, tačiau jie yra išties matomi, o tai gali sukelti žmogui diskomfortą.
Galiausiai, estetinis plombavimas praktiškai visuomet naudojamas tada, kai dantys yra patyrę vienokias ar kitokias traumas. Dažniausiai dantys tuomet būna kritiškos būklės, tad estetinis plombavimas tampa vienu iš svarbiausių jų atkūrimo etapų.
Dantų dilimas – organiškas procesas, kuris yra neišvengiamas nė vienam. Žmogui dantų dilimas atsiranda ir palaipsniui vystosi iškart sudygus dantims ir pradėjus jais kramtyti. Deja, bet yra asmenų, kuriems dantų dilimas tampa ne tik įprastu fiziologiniu procesu, bet ir dideliu galvos skausmu, kai įprastas dilimas tampa per stiprus – patologinis. Patologiniu dantų dilimu yra laikomas per greitas dantų nudilimas, kuomet dantys dyla žymiai sparčiau, negu įprasta to amžiaus žmonėms.