Deja, bet Lietuvos vaikų dantų būklė yra bloga. Naujausių mokslinių tyrimų duomenimis, net 89 % 4–6 metų amžiaus vaikų dantys yra pažeisti ėduonies. Dar neišdygus dantims, rekomenduojama valyti ir masažuoti dantenas, taip formuojant tinkamus vaiko burnos higienos įpročius.
Apsilankymas pas gydytoją odontologą turėtų būti profilaktinis pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Klinikos gydytojai odontologai žaismingai ir draugiškai vaiką supažindina su klinika, personalu, naudojamomis priemonėmis ir medžiagomis. Taip vaikas pamažu yra paruošiamas būsimoms procedūroms odontologo kabinete. Rekomenduojame, kad pirmasis vizitas būtų anksčiau, negu pradeda skaudėti dantį.
Klinikoje gydomi ne tik nuolatiniai, bet ir pieniniai dantys. Sugedus pieniniams dantims, vaikas negali normaliai valgyti ir gerti, nuolatos jaučia skausmą ir patiria stresą. Taip pat negydyti pieniniai dantys gali pažeisti nuolatinių dantų formavimąsi bei turėti įtakos netaisyklingam sąkandžiui. Pieniniuose dantyse esanti infekcija gali išplisti ir sukelti kitas ligas.
Didelį dėmesį skiriame ėduonies profilaktikai. Vaiko danties audiniai stiprinami mineralinėmis medžiagomis, taip suteikiama galimybė išsaugoti sveikus dantis. Dantų keitimosi metu silantuojami krūminiai dantys. Ne vien tik vaikus, bet ir tėvus mokome taisyklingos burnos higienos.
Kiekvienas vaikas, atvykęs į kliniką, gauna „Sveikų dantukų pasą“, kuriame užrašomi pagydyti, ištraukti ar išdygę dantys. Vizito pabaigoje vaiką pagiriame už drąsą ir gerą elgesį bei įteikiame mažas dovanėles.
Tikrai taip. Jei pažeisti pieniniai dantys nėra gydomi, tokiu atveju gali būti pažeidžiami besimezgantys nuolatiniai dantys, tad pasekmės gali būti labai skaudžios. Kad taip nenutiktų, labai svarbu tinkamai rūpintis vaiko dantimis, o prireikus – plombuoti. Gera žinia yra tai, kad šiuolaikinė odontologija leidžia dantų plombavimą atlikti be jokio skausmo, taigi apsilankymas klinikoje nekels streso. Daugumoje odontologijos klinikų vaikams leidžiama rinktis norimą plombos spalvą, tad apsilankymas gali būti žaismingas ir motyvuojantis.
Dantų dengimas silantais šiandien yra viena populiariausių procedūrų, padedančių apsaugoti dantis nuo ėduonies. Palanku tai, kad toks sprendimas yra visai paprastas ir nebrangus, o apsauga išlieka net iki devynerių metų. Dantų silantavimas gali būti atliekamas nuo maždaug 6–7 metų, kada susiformuoja nuolatiniai dantys, iki maždaug 15 metų, kuomet galutinai susiformuoja sąkandis.
Labai svarbu tai, kad pieniniai dantys nebūtų ištraukiami pernelyg anksti. Tai yra žalinga dėl įvairių priežasčių. Viena jų yra tai, kad tuo atveju, jei nuolatiniai dantys pernelyg ilgai formuojasi, šalia esantys dantys gali susistumti, taigi vaiko sąkandis bus netaisyklingas. Pieninius dantis reikėtų traukti tik tada, kai jie kliba ar yra labai pažeisti. Jei dvejojate, ar jau laikas traukti dantis, geriausia pasikonsultuoti su odontologu.